Prechod na navigáciu Hlavné menu
Galéria Mikuláša Galandu

Archív výstav

Ľudo Lettrich - Príbehy fotografie

Z vernisáže

Výber z celoživotnej tvorby autora dostal názov Príbehy fotografie a v lete ju v rozsiahlejšej podobe  mohlo vidieť aj publikum Turčianskej galérie v Martine.
Tepličania a hostia nášho mesta obrazne v krátkom čase precestujú Slovensko, Turiec, Európu, časť Ázie i Južnej Ameriky. Môžu byť na chvíľu svedkami športového zápolenia, keďže Ľudo Lettrich je stále nielen aktívnym športovcom, ale aj fanúšikom a verným kronikárom turčianskeho športu. Zachytáva emócie v širokom kontexte a súčasne odhalí dôležitý detail osobných súbojov a individuálnej snahy.

Z vernisáže
Stretnete ho na futbale, hokeji, hokejbale, na zábery čaká aj na lyžiarskych súťažiach, triatlone či atletike. Góly, body, sekundy v jeho podaní sú verným odrazom diania. 
Dokáže predvídať loptu v sieti skôr, ako padne do brány. Tuší, kam poletí puk a kde lyžiar nasadí oblúk. Športu skrátka rozumie a okrem toho disponuje šiestym - fotografickým zmyslom. Za objektívom aparátu sa koncentruje na záber, súčasne však ovláda podrobnosti celého zápasu.
Foteniu sa venuje už neuveriteľných 45 rokov, napriek tomu sa stále učí nové veci, zdokonaľuje, hľadá zaujímavé námety, miesta a spôsoby prezentácie, vylepšuje techniku.
Jeho zábery pozitívne hodnotia mladšie i staršie vekové kategórie, o čom svedčí  silná fanúšikovská základňa na facebooku. Bez jeho fotografií sa nezaobíde  Nový život Turca a nájdete ich často i na stránkach Teplických zvestí a ďalších médií.

Z vernisáže
Okrem športu sa venuje krajinkám, kultúrnemu dianiu, vydarené sú i portréty z jeho dielne. 
Výstavu  otvoril Miroslav Bartoš,  po ňom nasledoval príhovor  primátora mesta Turčianske Teplice Igora Husa, ktorý našiel hneď niekoľko paralel medzi slávnym teplickým rodákom, reprezentantom kultúrnej minulosti z Viesky - Mikulášom Galandom a súčasným autorom fotografických diel Ľudom Lettrichom. Primátor vyzdvihol ľudskosť i profesionalitu fotografa, ktorý Teplice zviditeľňuje. Okrem primátora sa otvorenia výstavy zúčastnili poslanci mestského zastupiteľstva a prednostka Mestského úradu Beata Gáborová.
O atmosféru sa výbornou hudbou na úvod postaral riaditeľ ZUŠ Turčianske Teplice Martin Olšiak. Pre mnohých je neuveriteľným faktom, že výstava sa uskutočnila pri príležitosti životného jubilea, 70 rokov autora. Nie každý sedemdesiatnik prekypuje takou energiou, nápadmi a humorom.
Z úst návštevníkov vernisáže, priateľov a známych zazneli úprimné slová obdivu, podpory a priania do budúcna, aby táto výstava mala pokračovanie.

Z vernisáže
Za výbornú organizáciu patrí vďaka mestu Turčianske Teplice, Nadácii Dr. Jozefa Lettricha a hlavne všetkým ľuďom, ktorí vložili do projektu svoju snahu, energiu a čas.
Dovidenia v Galérii Mikuláša Galandu.
Výstava trvala od 29. septembra do 10. novembra.

Miriam Hechelman


 


279713

Úvodná stránka