Prechod na navigáciu Hlavné menu
Galéria Mikuláša Galandu

Archív výstav

Júlia Piačková - Pieseň a Sen

Z vernisážeJúlia Piačková (Hlohovec)

Stredoškolské štúdium absolvovala na Strednej priemyselnej škole textilnej v Brne a neskôr vysokoškolské na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v odbore textilná tvorba u školiteľov Milana Rašlu, Igora Rumanského a Elvíry Antalovej.

Počas svojej tvorivej dráhy sa venovala viacerým oblastiam tvorby na viacerých pôsobiskách. Napríklad gobelínovej monumentálnej tvorbe, keramike, tvorbe poštových známok, ilustrácii, karikatúre. Ťažiskom jej práce je a zostáva kresba, maľba a grafika.

Z vernisáže

Skupinové výstavy a prezentácie jej prác dávno presiahli stovku a samostatných autorských výstav bolo viacej ako 30. Z posledného obdobia môžeme pripomenúť  výstavu v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne, v Tatranskej galérii v Poprade, zo zahraničných výstavu v New Yorku v USA v roku 2013 alebo práve prebiehajúcu expozíciu v Moskve v Slovenskom inštitúte.

Z vernisáže

Z vernisáže

Zaujímavou oblasťou jej práce sú návrhy poštových známok a iných cenín. V roku 2009 sa v Nemecku jej návrh známky  umiestnil  medzi 10 najprogresívnejšími  známkami sveta. Medzinárodne boli ocenené jej grafické práce v oblasti ex libris.

Z vernisáže

O svojej umeleckej činnosti hovorí autorka:

„Výtvarné umenie má prinášať zážitky divákom, inak má význam iba ako psychohygiena alebo autogénny tréning autora. Mám snahu zdieľať svoje vnímanie, pocity a poznatky s ľuďmi, ktorí sú v mojom okolí. Vidím svoju úlohu vo využívaní svojho talentu v prospech spoločenstva, v ktorom žijem, neláka ma cesta elitárskeho predvádzania sa a snobizmu. To je moje prvé prikázanie v tvorbe. Znamená to pre mňa v dnešnom stave vecí rôzne výzvy a ja sa púšťam do každej práce s plným nasadením.  Sama mám radšej obrazy a výtvory, ktoré dokážu ľudí zaujať bez dodatočných vysvetlení, čo to vlastne má znamenať, a tak sa podriaďujem pravidlám jasnej obrazovej reči. Verím, že na mojich výstavách sa niektorí diváci nenudia a snáď zažijú niečo z  mojej vlastnej radosti aj starosti , ktoré vkladám na plátno či papier. Viem, že koľko ľudí- toľko chutí, ale dnes máme možnosť zameraťsa na to, čo nás zaujíma a nachádzať v umení povzbudenie a naplnenie.

Tvorba J. Piačkovej

Tvorba J. PiačkovejAk nás niečo neosloví, nie sme povinní sa tomu venovať. Chce to od  nás uvedomovať si vlastnécítenie, pretože každý z nás je dôležitý.

Maľba, kresba, socha, neprestávam obdivovať a hľadať spôsoby, akými by som mohla vyjadriť  plnosť a ozdravnépôsobenie harmonického sveta a ničivosťa škodlivosť nešvárov toho rozbitého v našom svete. Umenie môže ľuďom priniesť inšpiráciu a posilnenie toho pozitívneho v nás. Snažím sa tieto možnosti nájsť svojou výtvarnou prácou.

Kresba ma prekvapuje a napĺňa schopnosťou v skratke a jasnosti vyjadriťpredstavu umelca.  Podobné možnosti ukrývajú grafické techniky. Maľba mi umožňuje v spojení s kresbou zaplniťobrazovú plochu ďalšími vnemami. Farba obrazom vtlačí nálady, ktoré ťažko bez farby dosiahnuť.

Samozrejme mi niekedy robí vrásky, že si tečie alebo sa rozpíja, ako chce, ale isto mnohí vieme, aké krásne sú to zážitky.

Veľmi sa teším, keď sa mi obraz podarí a ešte viac, keď sa zdá vydarený aj divákom. Nezlomí ma ale neúspech u publika, viem, že som vydala zo svojich síl maximum. Každá výstava je snahou ponúknuť divákom niečo, čo si možno odnesú so sebou na chvíľu v očiach alebo v duši. To je najdôležitejšie v práci umelca. Verím tejto pravde.“

Výstava trvala od 1. júna do 11. júla 2017


 


277054

Úvodná stránka