Prechod na navigáciu Hlavné menu
Galéria Mikuláša Galandu

Archív výstav

Ján Raška - Nikto nevie, ako to celé je

Ján Raška

Narodil sa v Martine v roku 1962, detstvo a obdobie štúdií prežil v Turčianskych Tepliciach. 

Štúdiá:

1977-1981 SUPŠ Kremnica, odbor Umelecký kováč a zámočník

1982-1988 VŠVU v Bratislave, odd. Reštaurovanie maľby

Od roku 1989 v slobodnom povolaní

Názov výstavy s tajomstvom – naznačuje, že prelúskať sa k obsahom a významom obrazov bude si vyžadovať od príjemcu individuálnu predstavivosť a skúsenosť. Autor nezakrýva, že nám život prináša mnoho nepochopiteľného, tajomného, zázračného. On ho necháva vstupovať do svojich diel. Mám podozrenie, že tak robí  hravo a s radosťou. Ponúka však i kľúč, ktorým možno trinástu komnatu otvoriť? Kľúč si musí vykuť každý sám, smeje sa nám pôvodne vyštudovaný umelecký kováč a zámočník.  Želá si, aby  tajomné v našom bytí ostávalo sčasti nevysvetliteľné, ináč by stratilo svoju moc a zmysel.

Z vernisáže

Vraví: „Keby sme veci pochopili, všetko by sa zrútilo“.

A tak nás Raškove obrazy budú naďalej znepokojovať, otvárať sa i privierať, aby sme sa viac a hlbšie zadívali do vlastných životov a hľadali v nich odpoveď, pochopili podobenstvá, ktoré sú významnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

A on možno práve v takýchto chvíľach bude rozvíjať svoje poetické sny, analyzovať stavy duše, zaznamenávať pocity.

Kdesi už o tom povedal svoje: „Umenie vnímam ako veľké tajomstvo, podobne ako živor vôbec. Nevysvetliteľné veci nás ženú dopredu“.

Necháva nás teda samých so sebou pred svojimi maľbami. Nuž, vezmime si z nich toľko, koľko dokážeme prijať a uniesť. Zaželajme tvorcovi veľa nových úspešných výprav do záhad umenia a života.

Výstava trvala od 25. augusta do 6. októbra.

Miroslav Bartoš, kurátor

Z vernisáže


 


279737

Úvodná stránka