Prechod na navigáciu Hlavné menu
Galéria Mikuláša Galandu

Archív výstav

Ladislav Grossmann - Vítanie jari

Narodil sa v roku 1961 v Olomouci, výtvarné vzdelanie získal štúdiom na Strednej grafickej škole v Prahe, absolvoval v roku 1979. Žije a tvorí v Náměšti na Hané.

Vystavoval  viackrát samostatne v uvedených mestách: Olomouc, Prostějov, České Budějovice, Tábor, na Slovensku v Piešťanoch a v Michalovciach. Zúčastnil sa i mnohých kolektívnych výstav, napríklad Trienále akvarelu v Lučenci.

Výstavou svojich diel oslavuje autor jar, ktorá je časom  nového tvorenia i symbolom kolobehu života. O svojom zámere maliar a grafik hovorí:

„Při  výtvarné práci vycházím z mnohaleté zkušenosti s monotypem. S příchodem podzimu sesbírávám odumřelé části rostlinných těl.

Listy, větvičky, řapíky, vlákna, plody, kůru... uspořádávám v nový obraz. Někdy jsou nechávány v původní podobě, aby vyjádřily přírodní sílu a životaschopnost v přímých liniích.

Opakující se proces je vyjádřen kruhem, tvarem hnízda. Pohyb, směřování růstu má náznak do podoby zvířat. Schopnost rostlin nás učít a léčit má podobu kosmických uspřádání.

Je tu i přítomná hlína, která prošla živlem ohně. Nejprve modelovaná do podoby figurálních drobných kachlů.

Ty vyjadřují plodivou sílu člověka,intimní se stává veřejným v podobě mateřství a příchodu na svět.

Prožívání s tím spojené, je naplněním očekávání nebo i zkušeností prázdných rukou.“

Grossmann svoju rozsiahlu tvorbu zaraďuje do cyklov, napríklad Príbehy, Krajina, Modlitba, Kvetena, Grafika..., ich spoločnou črtou je systematická  práca s farebnou škvrnou, štruktúrami, rastrami, a to nielen v monotypiách, ale aj v kombináciách s maliarskymi  postupmi ( technika akvarelovej, akrylovej maľby) a grafickými technikami (suchá ihla).Kompozíciami odkrýva rozmanité deje prírodné i ľudské, poukazuje na rozmanitosti foriem ich previazaného života, vovádza nás do magickej reality bytia. Autor dôveruje dielu prírody, ostáva pritom tichý, akoby chcel povedať „Pozrite sa, aj tie nepatrné časti hmoty sú dokonalé a vyvolávajú v nás úžas nad dômyslom stvoriteľa!“

Tvorba L. Grossmanna

Kontakt na autora:

e-mail: ladislav.grossmann@gmail.com

www.ladislavgrossmann.cz

Mgr. Miroslav Bartoš, kurátor


 


279740

Úvodná stránka