Prechod na navigáciu Hlavné menu
Galéria Mikuláša Galandu

Archív výstav

Dospeláci

Vystavujúce autorky a M. Bartoš

Výtvarný ateliér Štúdia pre dospelých v Základnej umeleckej škole Turčianske Teplice pod odborným vedením Petra Piatka, predstavuje špecifickú formu štúdia, ktorá sa v mnohých aspektoch odlišuje od vzdelávania detí a mládeže. Predovšetkým tým, že vzťah pedagóg - žiak je založený na zrelom dialógu dospelých ľudí a umožňuje odkomunikovať výtvarný problém v hlbších  súvislostiach. Nielen formálnych, technických, či metodických, ale aj v osobných, filozofických či historických reflexiách. Od svojho vzniku vystavuje skupina svoje práce už po šiesty krát.

Peter Piatko

Spoločné výstavy študentov Výtvarného ateliéru Štúdia pre dospelých v Základnej umeleckej škole Turčianske Teplice:

2008  Mestský úrad v Turčianskych Tepliciach03.jpg

2009  Kaviareň MOCCA CAFFE  v Turčianskych Tepliciach

2011  Koliba Zuzanka v Turčianskych Tepliciach

2014 Kaviareň MOCCA CAFFE  v Turčianskych Tepliciach

2016  Galéria Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach

 

Vystavujúce autorky o sebe, vlastnými slovami:

Eva Mališová

Vyštudovala som na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene Drevárskej fakulte so zameraním na architektúru nábytku.  Od detstva sa venujem tvorivým aktivitám, avšak len ako laik, bez odborného vedenia. Približne štyri roky som organizovala tvorivé dielne a kreatívne kurzy pre ženy, ktoré majú chuť tvoriť. Mojim najväčším snom však od detstva bolo venovať sa maľovaniu. Svoj sen som si začala plniť ako dospelá, keď som v roku 2005 začala navštevovať Základnú umeleckú školu v Turčianskych Tepliciach pod odborným vedením Petra Piatka a navštevujem ju dodnes. So svojimi výsledkami som sa stihla podeliť s verejnosťou na spoločných výstavách dospelých výtvarného ateliéru Štúdia pre dospelých ZUŠ.

Greta Šeševičková (Suli)04.jpg

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici, kombináciu prírodopis – zpľv. Okrem toho som študovala ešte etickú výchovu. Celý profesionálny život som sa venovala žiakom v škole. Svoju lásku k  výtvarnému umeniu som oprášila len niekoľko rokov pred odchodom do dôchodku. ZUŠ navštevujem desiaty rok. Je dobre, že existuje možnosť štúdia výtvarnej výchovy pre dospelých a do "školy" sa konečne teším najmä na skvelého učiteľa. Maľujem hlavne pre seba, robí mi radosť, keď sa ponorím do práce na obraze, absolútne zabudnem na realitu, na svet okolo seba a prežívam pekné chvíle. Je to pre mňa veľký relax. Hoci maľujem pre svoje potešenie, robí mi radosť, ak sa moje obrazy páčia aj iným. Meno Suli patrilo môjmu psíkovi, ktorý už odišiel z tohoto sveta. Mala som ho veľmi rada a podpisujem obrazy týmto menom na jeho pamiatku.

Danica Bluhm05.jpg

Vyštudovala som na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici, kombináciu slovenčina - nemčina. Už na základnej škole som chodila na výtvarnú. Ďalšie pokusy vznikali po rokoch, keď som sa vydala do bývalej NDR. Na Večernej univerzite pre dospelých v Berlíne som našla záľubu v maľovaní akvarelom.  V roku 2011 som sa šťastná vrátila domov, na Slovensko. Veľmi som sa potešila, keď ma ako dôchodkyňu v septembri 2013 prijali zasa do školy - Základnej umeleckej školy v Turčianskych Tepliciach. Dostala som sa medzi príjemných ľudí, od ktorých mám naozaj čo "odkukávať". Dostala som jedného dobrého učiteľa, ktorému ďakujem za trpezlivosť, za to, že povzbudzuje moje neisté pokusy, o ktorých si stále myslím, že sa mi podarili len náhodne. 

Katarína Trakovická

Vysokoškolské štúdium som ukončila na Pedagogickej fakulte v Nitre, odbor výtvarná výchova 1-4. Až do dôchodku som učila na ZŠ, naposledy v Bratislave, 12 rokov viedla kurz keramiky v Centre voľného času a ukončila Univerzitu tretieho veku odbor kresba maľba v Banskej Bystrici. Posledné roky som sa venovala výtvarným kurzom v Zlatých kúpeľoch v Turčianskych Tepliciach. Výtvarný ateliér Základnej umeleckej školy navštevujem piaty rok.

Anna Smolenová06.jpg

Moje detstvo bolo naplnené láskou a rodinnou spolupatričnosťou. Moje záujmy sa od detstva točili okolo umenia. Či už to bol spev (bola som členkou stredoškolského speváckeho zboru), alebo ochotnícke divadlo. Tiež som absolvovala ročný kurz „ Textilné výtvarníctvo a iná textilná tvorba.“ O maľbe a kresbe som neuvažovala. Nemyslela som, že mám potrebné schopnosti a vlohy. Až raz sa stalo, že ma moja kamarátka, Grétka Šeševičková, uviedla do tajov maliarskeho umenia. Začalo sa to technikou enkaustika, ktorej som doslova prepadla. Prihlásila som sa teda do Základnej umeleckej školy v Turčianskych Tepliciach. Som študentkou tejto školy 2 roky, čiže „umelec začiatočník.“ Moja tvorba je zatiaľ taký mix, ale keramika je moja srdcová záležitosť. Nebojím sa však ani iných výtvarných techník. Umenie ma napĺňa radosťou a pri tvorbe prežívam fantastický relax a ak sa moje diela navyše aj páčia, tak je to len bonus navyše.

Výstava trvala od 16.5. do 22. 6. 2018


 


279743

Úvodná stránka